sábado, 28 de enero de 2012

O poliglocie i językoznawcy Andrzeju Stefaniaku

Andrzej Stefaniak urodził się w Zurychu, Szwajcarii w 1956r., jako syn matki Szwajcarki i ojca Polaka. Ojciec potrafił mu przekazać tradycje oraz piosenki dawnej Polski. Jako nastolatek związał się jeszcze bardziej z kulturą polską, dzięki częstym pobytom w Polsce, podczas których to uczestniczył również w odbudowaniu Zamku Królewskiego w Warszawie.
W Zurychu rozpoczął studia Romanistyki i Germanistyki, specjalizując się w Językach i Literaturach Średniowiecznych na Uniwersytetach w Aix-en-Provence i Poitiers. Otrzymał Licencjat Filologii i Literatury Germańskiej i Francuskiej Średnowiecznej na Uniwersytecie w Genewie.
Podczas studiów pracował w Polskich Liniach Lotniczych LOT w Genewie, a później uczył języka niemieckiego. Następnie pracował w Szwajcarskim Czerwonym Krzyżu w programie przyjęcia i integracji uchodźców we Szwajcarii. Potem prowadził szwajcarskie biuro wydawnictwa "Noir sur Blanc", wyspecjalizowane w publikacji literatury słowiańskiej (głównie polskiej oraz rosyjskiej), aż do momentu przyjazdu do Peru w 2005 roku.
Obecnie mieszka w Limie, gdzie prowadzi zajęcia z języka i literatury francuskiej i niemieckiej. Bierze też udział w różnych konferencjach o literaturze europejskiej, w tym także i polskiej. Gdyż dnia 21 listopada 2011r. wygłosił referat o Granicznych obszarach Czesława Miłosza przy okrągłym stole, zorganizowanym z okazji stulecia urodzin autora.

No hay comentarios: