lunes, 22 de noviembre de 2010

O Andrzeju Piętowskim - podróżniku zakochanym w Peru

W tym roku mija dwudziesta dziewiąta rocznica wielotysięcznego marszu, który 28 grudnia 1981 roku przeszedł ulicami Limy w proteście przeciw zamachowi stanu i stanowi wojennemu w Polsce. Marsz ten zorganizował wraz z innymi członkami wyprawy Canoandes'79 której przewodniczył, wespół z częścią Polonii peruwiańskiej i z częścią społeczeństwa peruwiańskiego, pan Andrzej Piętowski, którego sylwetkę przedstawiamy poniżej.

Andrzej Piętowski podróżnik, odkrywca, nauczyciel matematyki, kierownik wyprawy Canoandes’79. Urodził się w 1954 roku w Krakowie. Studiował elektronikę na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej. Otrzymał stopień magistra matematyki na Uniwersytecie Stanowym Bowling Green w Ohio, U.S.A. Obecnie mieszka w Chicago, gdzie uczy matematyki w liceum miejskim E.G. Foreman H.S. Pracuje również jako nauczyciel języka angielskiego na letnich obozach językowych w Peru.

Andrzej Piętowski kierował wyprawą Canoandes’79, zorganizowaną przez studentów Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z krakowskiej AGH. Wyprawa ta dokonała przepłynięcia 23 górskich rzek w obydwu Amerykach, w tym 13 po raz pierwszy. Największym jednak dokonaniem tej wyprawy trwającej prawie trzy lata (33 miesiące) było przepłynięcie w 1981 roku dziewiczej rzeki Colca w Peru oraz eksploracja jej kanionu, który jest najgłębszym na świecie. Tym samym polscy kajakowcy wypromowali dla światowej turystyki nieznany wcześniej Kanion rzeki Colca. Odkrytym przez siebie miejscom nadali nazwy (wiele z nich związanych jest z Polską) oraz sporządzili dokumentację przepłyniętych rzek w postaci map, opracowań, filmów oraz fotografii. Wyprawa ta została uznana przez amerykańskie pismo „Paddler” za jedno z największych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku. Znalazła się na kartach Księgi Rekordów Guinnessa (w 1984 roku) oraz wielokrotnie była opisana w magazynie National Geographic. W grudniu 1981 założył wraz z kolegami z wyprawy Komitet Obrony Solidarności w Limie w Peru, prowadząc do lutego 1982 wiele udanych akcji politycznych i humanitarnych na rzecz Polski, z których najważniejszą był wyżej wspomniany marsz.

Andrzej Piętowski przepłynął kajakiem po raz pierwszy najwyższą część rzeki Apurímac w Peru, która daje początek Amazonce. W 1987 roku wszedł na szczyt najwyższej góry w Ameryce Północnej Mt. McKinley na Alasce. Zorganizował i poprowadził dwie rekonesansowe wyprawy rowerowe do źródeł Amazonki w 1998 i 1999 roku.

W 2000 roku pod patronatem Towarzystwa National Geographic i Instytutu Smithsonian w Waszyngtonie zorganizował i poprowadził międzynarodową ekspedycję „Source of the Amazon 2000”, która ustaliła z matematyczną dokładnością położenie najdalszego źródła Amazonki w masywie lodowca Mismi w Peru.

W marcu 2001 roku Andrzej Piętowski w imieniu Grupy Canoandes przyjął w Krakowie prestiżową nagrodę Super Kolosa za zdobycie Kanionu Colca w Peru, a w czerwcu 2001 Grupa Canoandes została przyjęta przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na specjalnej audiencji w Warszawie.

W 2002 roku w Ekwadorze wspiął się na najwyższy wulkan Chimborazo (6320 m) i przez tydzień wędrował przez las równikowy w towarzystwie Indian Shuar (Jíbaro).

Od ośmiu lat kieruje letnią szkołą języka angielskiego w Dolinie Colca, przygotowując tamtejszą młodzież do pracy zawodowej w turystyce. Marzy o założeniu tamże stałej szkoły języków obcych. Jak mówi: „Marzę o tym, aby te dzieci pozostały w przepięknej scenerii Doliny Colca i tam znalazły pracę, chleb i godne życie. Aby pielęgnowały swoją kulturę.” Pragnie także przybliżyć młodym ludziom urodzonym nad rzeką Colca osiągnięcia Polaków w odkrywaniu dla świata nieznanych zakątków Peru. W 2005 roku odsłonił tablicę „Avenida Polonia” na najdłuższej ulicy w Dolinie Colca, dedykowanej polskim kajakarzom-odkrywcom. Także brał udział w organizacji koncertów i występów przybliżających polską kulturę Peruwiańczykom.

Napisał o swoich wyprawach i niezliczonych przygodach wiele artykułów i publikacji w kilku językach. Dzieli się przeżyciami i przygodami podczas wielu prelekcji, wykładów i spotkań. W marcu 2009 przyjęty został w poczet członków w randze „National Fellow” prestiżowego Explorers Club-u w Nowym Yorku.

No hay comentarios: