martes, 31 de agosto de 2010

Relacja z sierpniowego spotkania

Od lewej do prawej siedzą: Joanna Burzydło, Marek Żołądek, Michał Apollo, Dariusz Latoszek, Jan Zakrzewski, Maria Kralewska, Jolanta Wysocka. Z tyłu Paweł Canchaya Kralewski i inni członkowie Polonii peruwianskiej.

Na miesięcznym spotkaniu w sobotę 7 sierpnia towarzyszyli nam polscy andyniści Marek Żołądek i Michał Apollo, którzy puścili nam przeźrocza i podzielili się z nami swoimi doświadczeniami.

Michał Apollo i Marek Żołądek to
absolwenci geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkowie Klubu Wysokogórskiego Warszawa, Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Koła Naukowego Geografów. Uczestnicy oraz organizatorzy wypraw wspinaczkowo – naukowych na 6 kontynentów m. in. w Himalaje, Andy, góry Alaski, Afryki, Europy, Kaukazu, Góry Skaliste, Ziemię Ognistą oraz Australię. Zajmują się profesjonalnie wspinaczką wysokogórską. Są zdobywcami dziewiczego szczytu w Himalajach – Masala Peak 5650 m n.p.m., – za który zostali nominowani do prestiżowej nagrody środowiska wspinaczkowego "Jedynka". Autorzy licznych prelekcji oraz artykułów o tematyce podróżniczo – górskiej. Należą do grupy testowej Marabut, Tatra Trade Zakopane oraz są ekspertami sprzętowymi portalu „ceneria.pl”. Obecnie są w trakcie zbierania materiałów do prac doktorskich.
Zespół obecnie realizuje dwa projekty wspinaczkowo – naukowe:

- „Korona Ziemi”: wejście na najwyższe szczyty 7 kontynentów, do dnia dzisiejszego Michał i Marek zdobyli już 6 szczytów (Aconcagua, Denali, Kilimanjaro, Elbrus, Mt. Blanc, Mt. Kościuszko), do finalizacji projektu pozostały 3 szczyty (Everest, Vinson, Punca Jaya),

- „7 kontynentów 7 nowych dróg”: jego celem jest wytyczenie nowych dróg wspinaczkowych na każdym z siedmiu kontynentów, rozpoczęło go wejście na dziewiczy szczyt w Himalajach (Masala Peak).

Na każdej z wypraw ekipa prowadzi również badania. Jest to kontynuacja projektu naukowego „Lodowce górskie świata” oraz „Komercjalizacja i zmiany antropogeniczne gór wysokich”. Opiekę merytoryczną nad naukową częścią ekspedycji zajmują się prof. Jan Lach oraz prof. Roman Malarz (Instytut Geografii UP Kraków).

No hay comentarios: